بذر Climbing Strawberry (توت فرنگی)

کد محصول: B2-007
(17 بررسی مشتری)

ویژگی ها:

این میوه بسیار خوشمزه امروزه به راحتی کشت شده و حتی می توان در حیاط منزل پرورش و آن را افزایش داد.بذرهای بذرکو طبق مستندات همگی وارد شده از کشورهای اروپایی و مطرح می باشد.

120 تومان

ناموجود

جوانه زنی بالا

تست بذرها قبل از فروش

غیر تراریخته

فروش بذرهای ارگانیک و هیبرید

ارسال رایگان سفارش

سفارشات بالای 300 هزار تومان

دستور العمل کاشت توت فرنگی بعد از خرید برای خریدار ایمیل می شود

تاريخچه توت فرنگي:

توت فرنگي ميوه اي نسبتا جديد است که تا 250-300 سال قبل به اين شکل امروزي وجود نداشت و بيشتر موارد استفاده دارويي داشته است. در قرن چهاردهم در فرانسه توت فرنگي هاي وحشي از جنگل به زمين زراعتي منتقل شد و از آن به عنوان يک گياه اهلي استفاده گرديد. در جنگلهاي شمال ايران توت فرنگي وحشي بطور فراوان يافت مي شود. بنظر مي رسد که اولين رقم اصلاح شده در زمان صدارت اتابک اعظم از فرانسه به ايران آمد و به نام اتابکي خوانده شد.

مشخصات گياه شناسي و ارقام موجود توت فرنگي:

توت فرنگي از جنس فراگاريا (Fragaria) و گونه رژا (Resea) بوده که امروزه از گونه هاي شيلنسيس (Chilensis) و ويرجينيا (Virginia) و هيبريد بين ايندو يعني اناناس (ananasae) استفاده زراعي مي گردد.
عموما گياهاني علفي باساقه هاي رونده يا استولون هستند.برگها مشتمل بر سه برگچه خشن و کرک دار برنگ سبز تيره بوده که در برخي از ارقام شفاف مي باشند. ساختمان گل شامل 5 گلبرگ سفيد که در قسمت تحتاني خود به يک زائده کوچک متصل است، کاسه گل شامل 5 کاسبرگ سبز رنگ بوده که در قسمت تحتاني تقريبا به يکديگر جوش خورده مي باشند. تعداد کاسبرگها در برخي از ارقام زراعتي ممکن است بيش از 5 عدد باشد. پرچمها به تعداد 20 عدد يا کمي بيشتر يا کمتر است. مادگي به تعداد زياد و بصورت مارپيچي بر روي نهنج قرار گرفته است و در مجموع و همراه با نهنج فرم نسبتا کشيده اي را تشکيل مي دهد. مادگي از فندقه هاي جدا از يکديگر که هر کدام داراي تخمدان با شکل راست و کوتاه مي باشد تشکيل شده است. در هر تخمدان يک تخمک وجود دارد و در واقع بذر به تعداد فندقه ها توليد مي شود. گل در واقع دو چنسه و پس از تلقيح گلبرگها ريزش کرده و نهنج بتدريج رشد و گوشتي شکل مي گيرد و ميوه بمرور زمان آبدار شده و از حالت اسيدي به قندي تبديل مي شود. اگر لقاح ناقص باشد تعداد فندقه ها محدود و چه بسا تقارن ميوه حفظ نمي شود.

ارقام توت فرنگي به گروه ارقام بهاره يعني بوته هايي که در سال يکبار ميوه مي دهند و ارقام چهار فصله که در سال بيش از يکبار ميوه مي دهند، تقسيم مي گردند. مهمترين ارقام بهاره عبارتند از گورلا، آليسو، تيوگو، رد گانتلت، اسيتا، کاتس کيل، فرسنا

ارقام چهار فصله: اين ارقام بسيار قوي الرشد و خزنده بوده و از اواخر ارديبهشت تا اواخر تابستان و گاهي اوايل پاييز ميوه مي دهند. ميوه ها ريز و به تعداد زيادتري در هر بوته توليد مي شوند. ارقام چهار فصله مانند: استرا، هومي جنتو مي باشد.

ازدياد توت فرنگي:

ازدياد بطريق جنسي و غير جنسي صورت مي گيرد.

الف) ازدياد جنسي: ازدياد توت فرنگي بوسيله بذر مخصوص ارقامي است که طبيعتا توليد ساقه رونده نمي کنند و يا ارقامي که ساقه هاي رونده کمي دارند و همچنين جهت توليد ارقام جديد از روش ازدياد بذري استفاده مي شود.

ب) ازدياد غير جنسي: در ازدياد غير جنسي که تقسيم بوته خوانده مي شود بوته هايي را که خوب رشد کرده و قوي هستند پس از خارج کردن از زمين به چند بوته کوچکتر که هر کدام داراي مقداري ريشه مي باشند تقسيم کرده و سپس آنها را در محل اصلي نشاء مي کنند. در اين روش بايد از بوته هاي سالم پايه هاي مادري استفاده گردد. روش ازدياد از طريق ساقه هاي رونده بدين صورت مي باشند که پس از ريشه دار شدن ساقه هاي رونده در تابستان از بوته مادري جدا و در محل سايه نشاء کرده و سپس در فصل پاييز بوته هاي انتخابي را به زمين اصلي انتقال مي دهند.
شرايط خاک و شرايط محيطي رشد توت فرنگی:توت فرنگي گياهي است که در خاکهاي مختلف تقريبا سازگار است با اين وجود خاکهاي عميق نرم با بافت شني رسي را ترجيح مي دهد. بهترين PH مناسب براي توت فرنگي 5/5 تا 5/6 مي باشد. اگر ميزان آهک خاک از حد مجاز بيشتر باشد عارضه کلروز يا زرد شدن برگها بروز خواهد کرد. از لحاظ آب و هوا در شرايط مرطوب و شرايط نسبتا گرم محصول دهي مناسب خواهد داشت. در شرايط گرم و مرطوب بايد آب کافي در اختيار گياه قرار گيرد و همچنين ارقام مقاوم به گرما انتخاب گردد. در ارتفاع 400 تا 800 متري از سطح دريا مي تواند رشد مناسبي داشته باشد. نيمه مقاوم به سرما بدون پوشش کاه و کلش مي تواند تا 5- درجه سانتي گراد را تحمل نمايد ولي با پوشش ويژه تا -18 درجه سانتي گراد را متحمل است. از نظر نياز سرمايي جزء گياهان کم نياز به سرما تقسيم بندي مي شود بطوريکه در 200 تا 400 ساعت دماي کمتر از 7 درجه سانتي گراد نياز سرمايي و ناچيز آن منتفي مي گردد. سطحي بودن ريشه ها که معمولا تا عمق 15 تا 20 سانتي متري خاک توزيع مي گردد گياه را حساس به کم آبي مي کند. جهت توليد محصول بهاره بايد از ارقامي استفاده گردد که طالب روزهاي کوتاه و نياز دمايي پائين تري باشند تا گل انگيزي و محصول دهي آنها بخوبي انجام گيرد.

در ارقام 4 فصله روز کوتاهي يا روز بلندي و همچنين پائين بودن و بالا بودن درجه حرارت زياد مطرح نيست و اين گروه از توت فرنگيها معمولا در شرايط مختلف براحتي گل مي دهند.

پيش رس کردن توت فرنگي: توت فرنگي طبيعتا از ميوه هاي نوبرانه و از اولين ميوه هاي است که در بهار به بازار عرضه مي شود. در حالت معمولي و در مناطق معتدل زمان برداشت ميوه در اواخر ارديبهشت ماه تا اوايل تير است ولي امروزه با فن آوري هاي خاصي مي توان زمان رسيدن ميوه را به جلو انداخت. به عبارت ديگر مي توان با استفاده از وسائل و امکانات امروزي اقدام به پيش رس کردن و توليد توت فرنگي خارج از فصل نمود و عرضه توت فرنگي را مدت طولاني تري ادامه داد . البته هزينه هاي اضافي که براي پيش رس کردن ايجاد مي شود به علت قيمت بيشتري که محصول نوبرانه دارد جبران خواهد شد.

لینک فیلم از کاشت نهال توت فرنگی:

//www.aparat.com/v/wb0xB

پيش رس کردن توت فرنگي در گلخانه: مطمئن ترين وسيله براي پيش رس کردن استفاده از گلخانه است. مشکل استفاده از گلخانه در درجه اول هزينه سنگين احداث گلخانه و نياز به تخصص و تجربه کافي براي کشت توت فرنگي در گلخانه است.
براي اين منظور مي توان نشاء توت فرنگي را ابتدا اواسط تيرماه تا اوايل شهريور در خزانه انتظار کشت کرد و 5-7 کيلوگرم در هر صدمتر مربع از کودهاي کامل ازت – فسفر – پتاس به نسبت 17 – 12 – 12 به عنوان کود پايه به زمين خزانه دارد. پس از توليد ريشه هاي قوي در نشا بوته ها شروع به ايجاد ساقه هاي رونده مي نمايند. با سرد شدن هوا بوته ها تحت تاثير نور و درجه حرارت پائين قرار گرفته و گل در آنها تشکيل مي شود. در آبان و آذر بوته ها را به گلخانه حمل کرده و در بستر کاشت به فاصله 30 تا 25 سانتي متر کشت مي نمايند.
در گلخانه نيز مقدار 5-3 کيلوگرم کود کامل شيميايي در 100 متر مربع به بستر داده مي شود. درجه حرارت گلخانه را ابتدا روي 8 – 12 درجه سانتي گراد تنظيم کرده و با افزايش شدت نور درجه حرارت را نيز زياد مي کنند و به 15 – 20 درجه سانتي گراد مي رسانند. البته مي توان درجه حرارت را به 8 درجه سانتي گراد کاهش داد. بلافاصله پس از کاشت بايستي به اندازه کافي آبياري نمود. در آبياري توت فرنگي گلخانه اي بايد دقت شود که زمين بطور يکنواخت مرطوب گردد. به منظور جلوگيري از خطر پوسيدگي ميوه در اثر رطوبت زياد بايد گلخانه را به موقع تهويه کرد و بوسيله حرارت خشک رطوبت زيادي را کاهش داد. براي انجام عمل گرده افشاني و تلقيح بهتر گلهاي توت فرنگي در گلخانه مي توان براي هر 1000 متر مربع سطح زير کشت يک کندوي زنبور عسل در گلخانه قرار داد.

منبع: سيروس بيدريغ، عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد لاهيجان

وزن 0,1 گرم
درجه بندی کاشت

آسان

17 دیدگاه برای بذر Climbing Strawberry (توت فرنگی)

 1. مشتری

  من اول بهار بكارم كي ميوه ميده؟بذرهاي شما از چه نوعي هست؟

  • مشتری

   درود از نوع چهار فصل بوده هر زمان کاشت کنید با رسیدگی خوب در طی 100 روز باردهی می کند در نظر داشته باشید بذرها باید تیمار دهی شود یعنی دوره خواب یا همان سرمادهی را در بذرها ایجاد نمایید به مدت یک الی 2 ماه سپس کاشته شود

 2. مشتری

  با سلام اگر بخوایم بذر توت فرنگی رو تو فضای باز بکاریم باز هم باید مراحل ذکر شده توی مقاله رو انجام بدیم ؟

  • مشتری

   درود در فضای باز باید بهم ماه یا اسفند ماه که سرد است بکارید بذرها سرما ببینید تا بهار جوانه زنی ایجاد شود.

 3. مشتری

  برای این بذر ،پروسه سرما دهی چند وقته؟
  و اینکه بعد از سرمادهی و وقتی که خواستیم بذر را بکاریم چقدر روش خاک بریزیم؟آیا باید بذر توت فرنگ رو هم روی خاک بپاشیم یا نه؟آیا باید نوک بذر از خاک بیرون باشه؟

  • مشتری

   درود

   یک ماهه میباشد

   درون کوکوپیت یا پیت ماس بذرها رو روی بستر بریزیدکمی با اب پاش مرطوب کرده سپس روی آن را نایلون کشیده خوب بسته درون جا میوه ای یک ماه قرار دهید سپس بعد این مدت خارج کرده جلوی نور خورشید دره مان وضعیت در دای 20 الی 30 درجه قرار دهید هر زمان که دیدی خاک رطوبتش را از دست داده مجددا مرطوب نمیاید این روند را ادامه دهید بهد از گذشت یک ماه باید جوانه زنی ایجاد شود. درنظر داشته باشید دستور کاشت همین بذر در صفحه در قسمت دانلود فایل پی دی اف قرار داده ایم و میتوانید دانلود کنید

 4. مشتری

  بذر توت فرنگی رو هم باید قبل از سرمادهی 12 ساعت توی آب ولرم دربسته باشه؟

  • مشتری

   درود

   مهم نیست این مسئله در توت فرنگی اگرم انجا م دهید مشکلی ایجاد نمیشود

 5. مشتری

  سلام باز هم از این بذر میارید؟

  • مشتری

   بذر موجود می باشد هم اکنون میتوانید خرید نمایید

 6. مشتری

  سلام ده تا ازش مونده حداقل خرید سی تاس کی شارژ میکنید؟

 7. مشتری

  سلام بذراتون ده تا مونده حداقل سفارش سی تاس چطور میتونیم خرید کنیم؟

  • مشتری

   با سلام

   شارژ شد

 8. مشتری

  سلام این سی عدد هر سی تاش در مییاد یانه چون بعضی سایتا گرونتر و کمتر بذر میدن

  با تشکر

  • مشتری

   با سلام

   خیر حدود 50 درصد قوه نامیه دارند

 9. مشتری

  سلام میخواستم بگم تو گلدون میشه کاشت یا نه اگه میشه گلدون شماره چند

  • مشتری

   ب سلام بله میتوانید کاشت کنید

   گلدان با قطر 20 سانتی متر

 10. مشتری

  سلام میخواستم بگم تو گلدون میشه کاشت یا نه اگه میشه گلدون شماره چند

  • مشتری

   با سلام

   پاسخ شما داده شده بله میتونید

 11. مشتری

  ایا در گلدان میوه هم به اسانی میده

  • مشتری

   با سلام من در سوال قبلی قطر را برای شما نوشته ام چنانچه گیاه رشد کرد میتوایند انتقال دهید به گلدان بزرگ ولی بهتر این است برای راحتی گلدان بزرگ انتخاب کنید گلدان خوب  باید حداقل 45 سانتیمتر قطر داشته باشد.گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشد.حتما باید در مکانیبا نور خیلی زیاد قرار دهید

 12. مشتری

  پس یعنی میوه میده ب هشرط نگهداری خوب و کود در این زمینه ر گوگل سرچ بفرمایید

  • مشتری

   بله میوه می دهد

 13. مشتری

  پس یعنی میوه میده به اسانی در گلدان

  • مشتری

   درود

   بله پاسخ شما قبلا داده شده

 14. مشتری

  سلام پوشش ویزه چی هست برای سرما زده نشدن

  • مشتری

   با سلام

   متوجه سوال شما نشدیم واضح تر بفرمایید

 15. مشتری

  سلام تو بخش اطلاعات گفتید با داشتن پوشش ویزه تا منفی 10 درجه رو توت فرنگی تحمل میکنه

  • مشتری

   بله میتوانید روی آن را با پوشش نایلونی نگاهداری کنید.این مطلب خیلی ساده و روان نوشته شده من متوجه جمله شما نشدم سوالی هست یا اخباری؟

 16. مشتری

  با تشکر از شما و همکاران

 17. مشتری

  سلام نمیشه چن تا بذر رو باهم خرید چون الان محدودیت رو برای 30 عدد گذاشتین و اگه مثلا 15 تا باشه با یه چن تا بذر دیگه در این صورت می شه خرید آیا ؟؟؟

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما باید وارد حساب خود شده باشید تا قادر به اضافه کردن تصاویر در نظرات باشید.