بذر گیاه دارویی بابا آدم یا فیل گوش یا آراقیطون (Arctium lappa)

کد محصول: C3-015

ویژگی ها:


  • محصول 100% تست شده
  • گیاهی دارویی با خواص بی شمار
  • بذرهای با اصالت
  • قوه نامیه عالی بذرها با کیفیت بالا


1900 تومان

ناموجود

جوانه زنی بالا

تست بذرها قبل از فروش

غیر تراریخته

فروش بذرهای ارگانیک و هیبرید

ارسال رایگان سفارش

سفارشات بالای 300 هزار تومانبذر گیاه دارویی بابا آدم یا فیل گوش یا آراقیطون (Arctium lappa)

نام محصول: بذر گیاه دارویی بابا آدم یا فیل گوش و آراقیطون (Arctium lappa)
نام های دیگر: فیل گوش و آراقیطون
توضیح مختصر: بابا آدم یک گونه‌ی گیاهی متعلق به اوراسیا است که ریشه‌اش به عنوان سبزی مورد استفاده قرار گرفته و به همین دلیل در باغ‌ها کاشته می‌شود. در خاک‌های دارای نیتروژن بالا در آمریکای شمالی، استرالیا و سایر نواحی، آن را تحت عنوان یک گیاه مهاجم و علف هرز می‌شناسند.

بابا آدم یک گیاه دوساله و نسبتاً بلند است که ارتفاع آن به 3 متر می‌رسد. این گیاه دارای برگ‌های بزرگ، یکی در میان و قلبی ‌شکل می‌باشد که دمبرگ‌های بلندی دارند.
گل‌های آن بنفش هستند، در یک کاپیتولا یا نقطه‌ی کوچک دایروی جمع می‌شوند و در قالب خوشه‌ها به یکدیگر می‌پیوندند. آن‌ها در اواسط تابستان و بین ماه‌های مرداد تا مهر ظاهر می‌شوند. کاپیتولا به واسطه‌ی غشایی که از تعداد زیادی برگچه تشکیل شده، احاطه می‌شود. هریک از آن‌ها همانند یک قلاب دارای انحنا هستند و به همین دلیل می‌توانند داخل خز حیوانات و در مسافت‌های طولانی حمل شوند. میوه‌های این گیاه یک‌تخمه هستند؛ آن‌ها دراز، فشرده و دارای کاسه‌ی گل هستند. سیستم ریشه‌ی این گیاه از نوع تاپ روت و گوشتی بوده و می‌تواند تا عمق 1 متری رشد کند.

گیاه دارویی بابا آدم

 توضیحات تکمیلی

کاشت

این گیاه خاک تازه و شخم‌خورده که غنی از حمص باشد را ترجیح می‌دهد. همچنین باید در موقعیتی که دسترسی به نور کامل آفتاب دارد، قرار گیرد. بابا آدم به شدت نسبت به کود نیتروژن واکنش نشان می‌دهد. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذرها در وسط تابستان حاصل می‌شود. برداشت 3 الی 4 ماه بعد از کاشت دانه اتفاق می‌افتد و تا اواخر پاییز طول می‌کشد، در جایی که ریشه‌ها دارای الیاف زیادی خواهند شد.

نحوه‌ی استفاده

بابا آدم شهرت قدیمی و قابل احترامی به عنوان یک تونیک مغذی دارد که به پاک‌سازی و ایجاد خون کمک می‌کند، درحالی‌که خاصیت ادرارآوری آن منجر به حذف مواد زاید بدن می‌شود. در صورت مصرف داخلی، این ریشه می‌تواند تعرق را افزایش داده و میزان بالای اسید اوریک مضر را از طریق کلیه‌ها حذف کند. ریشه‌ها، برگ‌ها و دانه‌های بابا آدم همه قابل استفاده هستند، اما در داروهای بازاری عمدتاً شما ریشه را مشاهده می‌کنید. این گیاه که سرشار از مواد معدنی است، به عنوان غذا در بسیاری از فرهنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بابا آدم به پاک‌سازی درون بدن کمک کرده و برای درمان شرایطی که می‌توانند منجر به اختلالات کبدی شوند یا سرباره‌ی کلی سموم در بدن که می‌‌توانند مشکلات پوستی به همراه داشته باشند، کاربرد دارد. همچنین بابا آدم می‌تواند یک نقش مفید را در راستای کنترل میزان قند خون داشته باشد، زیرا اینولین در ریشه‌ی گیاه موجود است. در اروپا، ریشه‌ی تازه‌ برای پایین آوردن فشار خون استفاده می‌شود و محتوای اینولین باعث می‌شود که این گیاه برای دیابت بسیار مناسب باشد.
بابا آدم یکی از گیاهان است که در گیاه‌شناسی غربی برای درمان سرطان استفاده می‌شود که دلیل اصلی‌اش مشاهده‌ی ویژگی‌های پاکسازی کننده در آن است. در مطالعات حیوانی مشاهده شده بابا آدم ویژگی‌های ضد توموری دارد. در تحقیق دیگری مشاهده شده بابا آدم خاصیت ضدعفونی کننده دارد. بابا آدم به تنهایی درمان سرطان نیست، اما می‌تواند در نقش مکمل و به عنوان بخشی از روش‌های درمانی جامع مورد استفاده قرار بگیرد.

روش آماده‌سازی و دوز

 بابا آدم به عنوان تنتور و در قالب عصاره گرفته می‌شود. 1 قاشق غذاخوری از ریشه‌ی خشک‌شده را با 2 پیمانه آب مخلوط کرده و به جوش برسانید. روزی 4 فنجان از آن میل کنید. این چای می‌تواند به عنوان شستشودهنده‌ی پوست و صورت مورد استفاده قرار بگیرد. چای خنک‌شده را با استفاده از یک پارچه‌‎ی تمیز روی پوست به کار بگیرید و سپس آن را با آب خنک بشویید.

نحوه‌ی کاشت بابا آدم

دانه را مستقیماً در باغ بکارید و جوانه‌ها را به فاصله‌ی 15 سانتی‌متری از یکدیگر قرار دهید. بابا آدم در بستر عمیق و دارای کمپوستی که به خوبی پوسیده شده، رشد خوبی دارد. از یک بیل کوچک برای ایجاد سوراخ‌های عمیق‌تر استفاده کنید تا ریشه‌های سرسخت و رسوخ کرده را بیرون بکشید. ریشه‎ها را در سال اول رشد برداشت کنید و به عنوان دارو استفاده نمایید. قسمت بالای گیاه می‌تواند یک افزونه‌ی عالی برای کمپوست ارگانیک باشد.

مصارف خوراکی

ریشه را می‌توانید به صورت خام و پخته مصرف کنید. ریشه‌های بسیار جوان می‌توانند خام مصرف شوند، اما ریشه‌های قدیمی‌تر معمولاً پخته می‌شوند. آن‌ها می‌توانند تا 120 سانتی‌متر طول و 5/2 سانتی‌متر عرض در قسمت بالا داشته باشند، اما بهتر است زمانی که طولشان کمتر از 60 سانتی‌متر است برداشت شوند. ریشه‌های قدیمی و خیلی بلند معمولاً در مرکزشان خاصیت‌های چوب را پیدا می‌کنند. اگرچه ریشه خودش خیلی طعم خاصی ندارد، اما می‌تواند سایر طعم‌ها را جذب کند. ریشه‌های جوان یک طعم ملایم دارند، اما با افزایش عمر ریشه، این طعم شدیدتر می‌شود. این ریشه سفید است، اما با قرار گرفتن در معرض هوا به سرعت رنگ خود را از دست می‌دهد. می‌توانید ریشه‌ها را برای مصارف بعدی خشک کنید. آن‌ها شامل 5/2 درصد پروتئین، 14/0 درصد چربی، 5/14 درصد کربوهیدرات و 17/1 خاکستر هستند. ریشه 45 درصد اینولین دارد. اینولین نوعی نشاسته است که نمی‌تواند توسط بدن انسان هضم شود و بدین ترتیب، مستقیماً از دستگاه گوارش عبور می‌کند. در برخی افراد این نشاسته در روده رسوب می‌کند و منجر به باد می‌شود. اینولین می‌تواند به شیرین‌کننده‌ای تبدیل شود که برای مصرف دیابتی‌ها مناسب است. برگ‌های جوان نیز به صورت خام یا پخته مصرف می‌شوند. برگ نوعی بافت مخاطی داشته و دارای 5/3 درصد پروتئین، 8/1 درصد چربی، 4/19 درصد کربوهیدرات و 8/8 خاکستر می‌باشد. ساقه‌ها و شاخه‌های جوان هم به صورت خام و پخته مصرف می‌شوند. مصرف آن‌ها همانند مارچوبه یا اسفناج است. اگر پوست آن‌ها جدا شود، طعم بهتری خواهند داشت. ساقه‌های برگ‌ها می‌توانند نیم‌پز شوند و به عنوان کارتن مورد استفاده قرار گیرند. مغز شاخه‌‎ی گل می‌تواند به صورت خام در سالاد مصرف شود و همچنین پخته یا در قالب شیرینی‌ها مصرف گردد. یک سبزی حساس که طعمی مشابه با مارچوبه دارد. بذرها می‌توانند جوانه بزنند و به عنوان سبزه‌ی روی هفت‌سین مورد استفاده قرار گیرند.

جزئیات کاشت

در اکثر خاک‌ها به شکل موفق رشد می‌کند، البته هنگامی که در سایه‌ی مقطعی پرورش داده شود. خاک مرطوب و خنثی متمایل به شرایط بازی را ترجیح می‌دهد و البته یک موقعیت آفتاب‌گیر که در خاک سنگین باشد. اگر قرار است ریشه‌های گیاه برای مصرف خوراکی استفاده شوند، بهتر است که از خاک سبک و دارای زه‌کشی خوب استفاده کنید. می‌تواند محدوده‌ی pH بین 6/4 الی 8/7 را تحمل کند. اگر دما اندکی بالاتر از محدوده‌ی انجماد باشد، قسمت بالای گیاه از بین خواهد رفت، اما ریشه‌های آن می‌توانند دماهای پایین‌تر را نیز تحمل کنند. بدین ترتیب آن‌ها می‌توانند کل زمستان را داخل خاک مانده و در زمان نیاز برداشت شوند. در ژاپن بابا آدم را به خاطر ریشه‌ی خوراکی‌اش می‌کارند. اگرچه گیاهان ابعاد بزرگی دارند، بهتر است که آن‌ها را نسبتاً نزدیک به یکدیگر بکارید (با حدود 15 سانتی‌متر فاصله یا در ردیف‌هایی با فاصله‌ی 30 سانتی‎متر که در آن‌ها گیاهان بین 5-8 سانتی‌متر با یکدیگر فاصله داشته باشند)، زیرا این امر آن‌ها را به تولید ریشه‌های بلندتر تشویق می‌کند. این گیاهان معمولاً به صورت آزادانه به تکثیر خودشان می‌پردازند. گل‌های آن برای زنبور و پروانه بسیار جذاب هستند.

منابع:

anniesremedy
pfaf

wikipedia

وزن 0,1 گرم
عمر

یکساله

درجه بندی کاشت

آسان

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بذر گیاه دارویی بابا آدم یا فیل گوش یا آراقیطون (Arctium lappa)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما باید وارد حساب خود شده باشید تا قادر به اضافه کردن تصاویر در نظرات باشید.