بذر کاکتوس ماتوکانا هاینی (Matucana haynei)

کد محصول: A3-033
(1 بررسی مشتری)
دسته بندی: ,

ویژگی ها:

  • خرید بذر کاکتوس ماتوکانا هاینی (Matucana haynei)
  • کاکتوس کمیاب و بسیار زیبا
  • گل های قرمز با اندازه بزرگ
  • بذرهای با کیفیت و قوه نامیه عالی
  • کاشت بسیار آسان برای هر سطحی

9500 تومان

جوانه زنی بالا

تست بذرها قبل از فروش

غیر تراریخته

فروش بذرهای ارگانیک و هیبرید

ارسال رایگان سفارش

سفارشات بالای 300 هزار تومان

بذر کاکتوس ماتوکانا هاینی (Matucana haynei)

نام محصول: بذر کاکتوس ماتوکانا هاینی (Matucana haynei)
نام علمی:Matucana haynei
خانواده: Cactaceae  کاکتوسها
نام رایج: ماتوکانا هاینی
حداکثر ارتفاع:30 سانتی متر
استفاده: معمولا درگلدان
چرخه‌ی عمر: چند ساله
اصالت و زیست‌بوم: این گیاه به صورت گسترده در دامنه‌های غربی آند در بخش شمالی کشور پرو مشاهده می‌شود.
توصیف: ماتوکانا هاینی یک کاکتوس کروی‌شکل است که به صورت فشرده با خارهای سفید-خاکستری کرک‌مانند پوشانده شده است. گل‌های بنفش و دایروی که فرای این خارها شکل می‌گیرند، ظاهر بسیار جذابی را در فصل گل‌دهی گیاه ایجاد می‌کنند. این گیاه در طبیعت به صورت پلی‌مرفیک (چندریخت) بوده و به چندین زیرگونه تقسیم می‌شود که از نظر اندازه‌ی خار، رنگ و فشردگی خارها، عادات رشد و رنگ گل با یکدیگر متفاوت هستند.
ساقه: معمولاً دارای یک ساقه بوده اما مدل چندساقه‌ای آن نیز مشاهده می‌شود. این ساقه‌ها شکل کروی و استوانه‌ای داشته، قطرشان بین 8-10 (در موارد معدودی تا 20) سانتی‌‎متر و ارتفاعشان تا 30 سانتی‌متر رشد می‌کند. رنگ ساقه‌ها سبز بوده و با خارهای پرشمار و عمدتاً نامرئی پوشانده شده‌اند.
دنده‌ها: این گیاه دارای 25-30 دنده با برآمدگی می‌باشد.
هاله‌ها: با فاصله‌ی نزدیک در کنار یکدیگر قرار داشته و در سنین پایین گیاه پر از پشم هستند. البته زمانی که سن گیاه بالا می‌رود این پشم‌ها از بین می‌روند.
خارها: تعداد متغیر داشته و در ابتدا دارای رنگ سفید یا قهوه‌ای کم‌رنگ هستند، اما با افزایش سن رنگشان به سمت خاکستری تغییر پیدا می‌کند.
خارهای مرکزی: بین 1-20 عدد خار تنومند و نوک‌تیز که معمولاً بین 2 الی 5 سانتی‌متر طول داشته و معمولاً فقط روی گیاهانی که به اندازه‌ی گل‌دهی رسیده‌اند رشد می‌کنند. این خارها معمولاً سفید و خاکستری بوده و نوک تیره و متمایل به مشکی دارند.
خارهای شعاعی: به تعداد زیاد (15 تا 45) موجود بوده طولشان بین 8 الی 40 میلی‌متر متغیر است. این خارها زبر بوده و رنگ سفید متمایل به قهوه‌ای و زرد دارند.
گل‌ها: این گل‌ها در نوک گیاه مشاهده شده، طولشان بین 4-9 سانتی‌متر متغیر بوده و قطرشان به 4 سانتی‌متر هم می‌رسد. این گل‌ها از دو طرف تقارن داشته، اندامشان به ندرت مورب است و البته ساقه‌ی بلند و باریکی دارند. این گل‌ها شکل بیضوی و لوله‌مانند داشته و رنگ قرمز و بنفش ارغوانی برای آن‌ها مشاهده می‌شود.
میوه: کوچک بوده، شکل کروی و چماق‌مانند دارد و رنگشان مابین قرمز و سبز است.

منبع

بذر کاکتوس ماتوکانا هاینی (Matucana haynei)

  پرورش کاکتوس ماتوکانا هاینی (Matucana haynei)کاشت و تکثیر:

این گونه در تابستان رشد کرده و کاشت آن نسبتاً آسان است. این گیاه با خاک‌های خشک انطباق داشته و به‌شدت در مقابل آبیاری زیاد آسیب‌پذیر است، علی‌الخصوص اگر در محیط‌های بدون تهویه حضور داشته باشد.

خاک:
این گیاه در کمپوست کاکتوس غنی، باز و ماسه‌ای-شنی رشد می‌کند. این گیاه نیاز به زه‌کشی خوب و گلدان عمیق دارد تا بتواند سیستم ریشه‌ی خود را در آن جا دهد.

تعویض گلدان:
وقتی که فضای گلدان برای ریشه‌های این گیاه کوچک شد، آن را در بهار تعویض کنید. معمولاً این گیاه‌ها باید هر سال گلدانشان تعویض شود تا خاک تازه برای رشد داشته باشند. درهرحال، لزوماً آن‌ها هر سال گلدان بزرگ‌تر نمی‌خواهند. پس از تعویض گلدان، تا حدود یک هفته به آن آب ندهید.
قرارگرفتن در معرض آفتاب: این گیاه محیط‌های روشن و آفتاب‌گیر را دوست دارد، اما می‌تواند سایه‌ی دارای نور را نیز تحمل کند. درهرحال اگر مقدار زیادی آفتاب داشته باشد بهتر رشد می‌کند و اگر نور کافی به آن نرسد، تحت استرس قرار گرفته و رشد ضعیف یا غیرطبیعی خواهد داشت. نور مستقیم خورشید بر روی رنگ خوب خارهای گیاه نیز تاثیرگزار خواهد بود.

آبیاری:
آن را به میزان کم آب داده و بگذارید که در زمستان کاملاً خشک بماند. گیاهان بالغ به راحتی پوسیده شده و پس از کاشت دوباره در محیط جدید می‌توانند به راحتی از بین بروند، پس در آبیاری‌شان احتیاط کنید. آن‌ها را در زمستان و شب‌هایی که دما زیر 10 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌شود، خشک نگه دارید. اگر گلدان بزرگ‌تر انتخاب کرده‌اید، کمتر از میزان متوسط به آن آب برسانید.

کودرسانی:
در طول فصل رشد یک بار از کود مخصوص کاکتوس و گیاهان ساکولنت استفاده کنید که شامل تمامی ریزمغذی‌ها می‌باشند و بر اساس برچسب روی کود می‌بایست رقیق شده و قدرتشان به نصف کاهش پیدا کند. آن‌ها در خاک‌های ضعیف رشد کرده و نیاز به مقادیر محدودی از کود دارند تا پوشش گیاهی در اطرافشان شکل نگیرد و احتمال بروز بیماری‌های قارچی در آن‌ها افزایش پیدا نکند.

آفات و بیماری‌ها:
این کاکتوس می‌تواند برای گستره‌ای از حشرات جذاب باشد، اما اگر آن را در شرایط خوب نگه‌داری کنید، بدون آفت باقی خواهد ماند، علی‌الخصوص اگر گیاه در مخلوط گلدان حاوی مواد آلی رشد کرده و تهویه و نور آفتاب خوبی برایش مهیا شده باشد. با این حال می‌بایست مراقب عنکبوت قرمز، شپشک، شته و … باشید.

تکثیر:
این گیاه معمولاً از طریق بذر و به‌ندرت از طریق قلمه تکثیر می‌شود. گیاه را میتوانید در هر فصلی در دمای 20 درجه در منزل یا گلخانه از بذر تکثیر کنید ولی برای فضای بیرون در باغچه  در فصل بهار و زمانی که هوا گرم است،در گلدان‌های حاوی خاک ماسه‌ای و دارای زه‌کشی خوب کاشته شوند.  روی بذرها را با لایه‌ی نازکی از شن بپوشانید و از پایین گیاه به آن آب و قارچ‌کش برسانید تا از مرطوب‌شدن بیش از حد آن جلوگیری شود. برای 1-2 هفته روی گلدان را با ورقه‌ای از شیشه بپوشانید تا سطح رطوبت بالا بماند. پس از 1-2 هفته شیشه را برداشته و آن را با پارچه‌ی نازک که روزی یکی دو بار مرطوب می‌شود، تعویض کنید و دو هفته به همین کار ادامه دهید تا بالاخره جوانه‌ها مشاهده شوند.
منبع: llifle


 

  آموزش کاشت  بذر:

برای دیدن لینک آموزش کاشت بذر کاکتوس می توانید از لینک زیر  کمک بگیرید روی لینک کلیک کنید:

آموزش کاشت بذر کاکتوس

وزن 1 گرم
بسته بندی

بسته 10 عددی

1 دیدگاه برای بذر کاکتوس ماتوکانا هاینی (Matucana haynei)

  1. هومن

    شش بذر از ده تا جوانه زد

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما باید وارد حساب خود شده باشید تا قادر به اضافه کردن تصاویر در نظرات باشید.