بذر میوه پشن فروت ارغوانی یا گل ساعتی (Passiflora edulis)

کد محصول: A41-038

ویژگی ها:


  • خرید بذر پشن فروت ارغوانی
  • محصول 100% تست شده می باشد
  • گیاهی رونده با مقاومت بسیار بالا
  • گلهای بسیار زیبای شبیه به ساعت
  • میوه بسیار خوشمزه و پر خاصیت
  • قوه نامیه بسیار عالی بذرها
  • کاشت آسان برای هر نوع سطحی


5000 تومان

جوانه زنی بالا

تست بذرها قبل از فروش

غیر تراریخته

فروش بذرهای ارگانیک و هیبرید

ارسال رایگان سفارش

سفارشات بالای 300 هزار تومان


 بذر میوه پشن فروت ارغوانی یا گل ساعتی (Passiflora edulis)

 بذر میوه پشن فروت ارغوانی یا گل ساعتی (Passiflora edulis)
خانواده: گل ساعتیان
نام علمی: Passiflora edulis
جوانه زنی حدود یک ماه یا بیشتر
چرخه‌ی عمر: چندساله
توضیح مختصر: پشن فروت تحت عنوان گرانادیلا یا گل ساعتی نیز شناخته می‌شود. این میوه برای مصارف خوراکی یا به خاطر آبمیوه‌اش پرورش می‌یابد؛ داخل میوه آبدار بوده و با دانه‌های زیادی پر شده است. از آب پشن فروت برای درست کردن سس، دسرهای ژلاتینی، آبنبات، بستنی، شربت، کیک و نوشیدنی‌های ترکیبی استفاده می‌کنند. پالپ دانه‌دار این میوه در ژله استفاده شده و با آناناس یا گوجه‌فرنگی ترکیب می‌شود و از آن مربا درست می‌کنند.

 

اطلاعات تکیملی میوه پشن فروت ارغوانی یا گل ساعتی (Passiflora edulis)


میوه‌ی گل‌ساعتی

میوه‌ی گل‌ساعتی یا پشن فروت یک گونه‌ی پیچکی از گل ساعتی است که به صورتی بومی در محدوده‌ی بخش‌های جنوبی کشور برزیل تا پاراگوئه و آرژانتین یافت می‌شود.
این گیاه در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری کاشته می‌شود تا از میوه‌های شیرین و دانه‌دار آن بهره‌ی تجاری ببرند. پشن فروت نوعی توت با شمایل کروی است که در زمان رسیدن، به رنگ زرد یا بنفش تیره تغییر رنگ پیدا می‌کند. گوشته‌ی داخلی میوه نسبتاً نرم و آبدار بوده و دارای دانه‌های زیادی می‌باشد. میوه‌ی این گیاه هم به صورت تازه مصرف شده و هم آب آن گرفته می‌شود؛ همچنین آب پشن فروت را به آبمیوه‌های دیگر می‌افزایند تا مخلوط این آبمیوه‌ها رایحه‌ی بهتری پیدا کند.

توصیف

دو واریته در گونه‌های پیچکی گیاه میوه‌ی گل‌ساعتی وجود دارند. یک واریته دارای ریشه‌هایی کم‌عمق، ساقه‌ی چوبی و عمری چندساله می‌باشد و از پیچک‌های زیادی بهره می‌گیرد. واریته‌ی دیگر ریشه‌های عمیقی دارد. پیچک‌های جوان دارای دندانه‌های ریزی هستند و معمولاً رنگ قرمز یا بنفش برای آن‌ها مشاهده می‌شود.
معمولاً هر پیچک در هر گره، یک گل با عرض 5 الی 5/7 سانتی‌متر تولید می‌کند. این گل دارای 5 کاسبرگ کشیده و سبزرنگ و 5 گلبرگ سفیدرنگ می‌باشد. گلبرگ‌ها و کاسبرگ‌ها طولی معادل 4-6 میلی‌متر داشته و حاشیه‌ای را پیرامون خود دارند. پایه‌ی گل دارای 5 پرچم به رنگ بنفش تیره، یک تخمدان و کلاله‌ای شاخه‌شاخه می‌باشد. این کلاله‌ها به سمت عقب خم شده و بساک‌هایی که در بالای کلاله‌ها هستند به واسطه‌ی سر متمایزشان قابل تشخیص هستند.
میوه‌ی تولیدشده گوشتی و کروی است. طول آن به 1 الی 1.4 سانتی‌متر رسیده و ضخامت آن 9 الی 13 میلی‌متر است. بخش بیرونی این میوه در گستره‌ی رنگی بنفش تیره تا مشکی قرار می‌گیرد و البته لکه‌های ریز به رنگ سفید یا زرد روشن روی آن قرار دارند. داخل میوه معمولاً حدود 250 عدد دانه‌ی مشکی با طول 2.4 میلی‌متر مشاهده می‌شوند. این دانه‌ها با غشایی از پالپ آبدار احاطه می‌شوند. طعم آب این میوه اندکی اسیدی است. طعم پشن فروت را می‌توانید قابل قیاس با میوه‌ی گواوا بدانید.

گرده‌افشانی

گونه‌ی زردرنگ پشن فروت خودبارور است. البته گرده‌افشانی گل‌ها در زمانی بیشترین تاثیر را دارد که توسط زنبور نجار انجام بگیرد. برای این‌که از حضور زنبورهای نجار در اطراف گیاه اطمینان حاصل کنید، کنده‌های رو به زوال را در کنار پیچ‌ها قرار دهید، زیرا این کنده‌ها می‌توانند سرپناهی برای زنبورها فراهم کنند.
کاشت
پشن فروت عمدتاً در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا پرورش داده می‌شود. گل ساعتی را تحت عنوان گل ملی در کشور پاراگوئه می‌شناسند.

منبع: wikipedia


راهنمای کاشت بذر پشن فروت :

پشن فروت ها دارای پوسته سختی هستند لذا نگران این موضوع نباشید ما به شما راه حل آن را قرار می دهیم بذرهای پشن فروت ها را به مدت 48 ساعت درون آب ولرم قرار دهید هر 12 ساعت آب را رفرش کنید سپس بذرها را اب جدا کرده طبق روش زیر که لینک آن را قرار می دهیم کاشت کنید بذرها بین 7 الی 30 روز زمان می برد تا جوانه زنی کنند

لینک آموزش


وزن 0,01 گرم
عمر
درجه بندی کاشت

آسان

1 دیدگاه برای بذر میوه پشن فروت ارغوانی یا گل ساعتی (Passiflora edulis)

  1. مشتری

    درخت گل ساعتی دارم گل میده ولی میوه نه چکارکنمش؟ ممنون از راهنمایی تون

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما باید وارد حساب خود شده باشید تا قادر به اضافه کردن تصاویر در نظرات باشید.